Sarajevsko-romanijska regija
Logor “Silos” u Tarčinu
- Detalji
Na Savindan 27.12021. godine “Udruženje Istina i pravda” je organizovalo komemoraciju dvadesetčetvorici ubijenih, poginulih i umrlih logoraša tarčinskog logora “Silos”. Reakciju na događaj i neke izjave učesnika komemoracije možete vidjeti na fejsbukovoj stranici Opštine Hadžići. Govore o “sramnom iznoženju notornih laži”.
Koliko je Opština Hadžići pristrasna govori njihov simbol opštine urađen isključivo u zelenoj boji sa isključivo islamskim simbolom, kao da tu ne žive i neki drugačiji. Takođe o tome govori i promjena imena mjesta Mejina luka u Mehina luka. Meja je riječ koja označava granicu tj. “među”, u ovom slučaju se radi o međi vodotokova raznih slivova, a ne o nekom Mehi.
Doduše i Srbi su promijenili ime mjestu u Tarčin, jer je bilo neodgovarajuće da se mjesto u kojem žive Srbi naziva Turčin.
Koliko u svemu ima istine vezano za logor “Silos” sami procijenite nakon gledanja ovih videova:
Vidovdanski slet župe Sarajevo 1934.
- Detalji
Sokolska župa Sarajevo priredila je 1934. slet na Vidovdan, povodom 25-godišnjice postojanja. (1) Na radiostanici Beograd održano je predavanje pod nazivom „Nacionalno-istorijski značaj Vidovdanskog sleta 1934”. U predavanju je istaknuto : „Pokrajinski slet koji se održaje u Sarajevu na Vidovdan 1934 priređuje se kao spomen dvadesetogodišnjice historijskog Vidovdana 1914, kada je u Sarajevu započela zadnja faza u ispolinskoj borbi našega naroda za svoje ujedinjenje i oslobođenje i dvadesetpetogodišnjice osnivanja prve sokolske organizacije za Bosnu i Hercegovinu : Srpske Sokolske župe Bosansko-Hercegovačke. ... Dotle su postojala društva pod imenima : Obilić, Dušan Silni i Srpski Soko. Od godine 1909 stvara se ne samo jedinstveno ime „Srpski Soko”, nego se sistematski provodi unutrašnja i tehnička organizacija Sokola Bosne i Hercegovine. ... U septembru te iste godine prilikom proslave desetgodišnjice društva „Prosvjete” u Sarajevu, Sokoli čine ne samo veoma značajan nego i najinteresantniji dio programa proslave. Tu prvi put istupaju zajedno sa Pobratimima i seoskim Sokolima iz Mostara i Bos. Gradiške, koji svojim disciplinovanim istupom izazivaju opšte oduševljenje.”
Program predsletskih i sletskih svečanosti bio je : 2 juna 1934. utakmice srednjoškolske omladine. U veče je bio polazak štafete iz Sarajeva za Topolu i večernja akademija u prostorijama Sokolskog društva Sarajevo. 3 juna 1934. povorka srednjoškolske omladine. Javni nastup srednjoškolske omladine.
Popis sarajevskih Srba iz 1882. godine
- Detalji
Podaci o srpskom stanovništvu grada Sarajeva i sarajevskog kotara do kojih smo došli koristeći „Šematizam pravoslavne mitropolije Dabrobosanske“ iz 1882. godine predstavlјaju prvi precizan popis Srpskog pravoslavnog živlјa. Navedena su imena sela, broj kuća, duša i Krsne slave koje stanovništvo slavi. Tu su još neki zanimlјivi podaci, kao npr. imena paroha u parohijama.
Poslije Berlinskog kongresa 1878. Austro-Ugarska je dobila mandat da okupira Bosnu i Hercegovinu. Pravoslavno živlјe u Bosni i Hercegovini je najzad moglo da odahne. Završio se dugi period teškog života pod okupacijom Turaka. Srbi su najzad mogli da krenu u socijalni, kulturni i vjerski preporod, zbog malo bolјih prava koja su dobili u Austrougarskoj monarhiji.